Related Formula
κ = G × (l)/(A)$$\kappa = G \times \frac{l}{A}$$
Λm = (κ × 1000)/(C)$$\Lambda_m = \frac{\kappa \times 1000}{C}$$
α = ΛmΛm∞$$\alpha = \frac{\Lambda_m}{\Lambda_m^{\infty}}$$
[H^+] = Cα$[H^+] = C\alpha$
Core Logic
Given: pH = 5$pH = 5$, so [H^+] = 10⁻⁵ M$[H^+] = 10^{-5}\text{ M}$.
Since [H^+] = C · α = C · ΛmΛm∞$[H^+] = C \cdot \alpha = C \cdot \frac{\Lambda_m}{\Lambda_m^{\infty}}$, we have 10⁻⁵ = C · ΛmΛm∞$10^{-5} = C \cdot \frac{\Lambda_m}{\Lambda_m^{\infty}}$.
First, calculate conductivity (κ$\kappa$):
Conductance G = 4 × 10⁻⁵ S$G = 4 \times 10^{-5}\text{ S}$.
Cell constant G^* = (l)/(A) = 15 cm1 cm² = 15 cm⁻¹$G^* = \frac{l}{A} = \frac{15\text{ cm}}{1\text{ cm}^2} = 15\text{ cm}^{-1}$.
κ = G · G^* = (4 × 10⁻⁵) × 15 = 6 × 10⁻⁴ S cm⁻¹$$\kappa = G \cdot G^* = (4 \times 10^{-5}) \times 15 = 6 \times 10^{-4}\text{ S cm}^{-1}$$
Molar conductivity (Λm$\Lambda_m$):
Λm = (κ × 1000)/(C) = 6 × 10⁻⁴ × 1000C = (0.6)/(C)$$\Lambda_m = \frac{\kappa \times 1000}{C} = \frac{6 \times 10^{-4} \times 1000}{C} = \frac{0.6}{C}$$
Substitute Λm$\Lambda_m$ into the proton concentration formula:
[H^+] = 10⁻⁵ = C · 0.6 / CΛm∞$$[H^+] = 10^{-5} = C \cdot \frac{0.6 / C}{\Lambda_m^{\infty}}$$
10⁻⁵ = 0.6Λm∞$$10^{-5} = \frac{0.6}{\Lambda_m^{\infty}}$$
Λm∞ = 0.610⁻⁵ = 60000 S cm² mol⁻¹$$\Lambda_m^{\infty} = \frac{0.6}{10^{-5}} = 60000\text{ S cm}^2\text{ mol}^{-1}$$
Convert units to S m² mol⁻¹$\text{S m}^2\text{ mol}^{-1}$:
Since 1 m² = 10⁴ cm²$1\text{ m}^2 = 10^4\text{ cm}^2$,
Λm∞ = 60000 × 10⁻⁴ S m² mol⁻¹ = 6 S m² mol⁻¹$$\Lambda_m^{\infty} = 60000 \times 10^{-4}\text{ S m}^2\text{ mol}^{-1} = 6\text{ S m}^2\text{ mol}^{-1}$$
Chapter Mix
Class 12 Chemistry: Electrochemistry
Class 11 Chemistry: Equilibrium